Zasady zdrowego odżywiania się

Mimo że każdy człowiek tak naprawdę powinien mieć indywidualnie rozpisany plan dietetyczny, dopasowany do swoich potrzeb, to istnieją także takie zasady, które dopasowują się praktycznie do każdego organizmu. Warto ich przestrzegać, zanim okaże się, że pojawiły się problemy z wagą czy samopoczuciem.

Podstawowe zasady żywienia przeznaczone dla każdego człowieka są następujące:

I Najważniejsze jest regularne odżywianie się
Spożywanie stałej, polecanej przez dietetyków ilości posiłków dziennie to podstawa, od jakiej należy wyjść, jeśli chodzi o zdrowe odżywianie się. Dzięki regularności w jedzeniu można cieszyć się świetnym samopoczuciem, w ciągu dnia oraz mnóstwem energii, a także nie narażać organizmu na przybieranie na wadze. Wcześniej panowało przekonanie, że 3 posiłki dziennie wystarczą. Dzisiaj mówi się już o 5 posiłkach w ciągu dnia i ma to swoje uzasadnienie. Otóż lepiej spożywać większą liczbę posiłków, bo wtedy będzie się je jadło w mniejszych ilościach. W tym przypadku w ciągu dnia można też dołożyć dwie małokaloryczne przekąski, najlepiej owoce lub warzywa. Oczywiście podjadanie jest zabronione – jest to najkrótsza droga do tycia.

II Im mniej przetworzone, tym lepiej
Zdrowa dieta powinna całkowicie odpuścić spożywanie posiłków typu fast food, ponieważ są one bardzo przetworzone. Podobnie jak wszelkie dania gotowe, które dziś są na wyciągnięcie ręki. Jest tam mnóstwo dodatków do żywności, które nie mają korzystnego wpływu i na sylwetkę, i na zdrowie. Co prawda, raz na jakiś czas zjedzenie fast fooda nie zaszkodzi, ale raczej powinno się te ilości ograniczać.

III Warzywa lepsze niż owoce
Znajdują się na tym samym poziomie piramidy żywieniowej, ale to warzywa mają więcej składników odżywczych cennych dla organizmu. Dlatego też, jeśli w ciągu dnia przyjdzie ochota na przekąskę, to lepiej zjeść surową marchewkę niż banana. Warzywa powinno się zjadać w proporcji ¾ dziennej porcji warzyw i owoców, natomiast owoce to ¼.

Masz pytania? Na wszystkie odpowie profesjonalny dietetyk warszawa

Komentarze

Popularne posty