Zdrowe odżywianie dzięki czytaniu etykiet

Zdrowe żywienie to temat dość rozpowszechniony. Zdając sobie sprawę z tego, jak należy się odżywiać, można prawidłowo podejść do tematu swojego zdrowia oraz zdrowia swoich bliskich. Panuje wiele mitów na ten temat, a dodatkowo reklamy i półki sklepowe kuszą nas wieloma propozycjami towarów pysznych i wyglądających na zdrowe, ale wcale nie zdrowych. Dlatego też tak ważne wydaje się czytanie etykiet.

[Czytanie etykiet]

Czytanie etykiet na produktach żywnościowych jest bardzo polecane przez dietetyków. Z tego, co jest tam napisane, można jednoznacznie wywnioskować, co może być spożywane bezpiecznie, a co trzeba zmniejszyć do minimum. 

Pierwsza ważna zasada to ta, która mówi, że im dłuższa lista składników danego produktu, tym gorzej. Jeśli lista jest natomiast krótka, to oznacza, że są tam wykorzystane faktycznie cenne jakościowo produkty, a im ich więcej, tym większym mogą się okazać zagrożeniem. Zamiast produktów naturalnych wykorzystuje się ich zamienniki, które mogą tworzyć niezbyt korzystne dla zdrowia mieszanki. 

Druga kwestia to ilość produktu w produkcie. To, co na froncie produktu przedstawiane jest jako składnik wiodący, tak naprawdę może występować w znikomej ilości, a jego brak zastępowany jest przez barwniki, konserwanty, aromaty i tego typu rzeczy. Bardzo często dzieje się tak w przypadku pieczywa – niezorientowanemu klientowi wydaje się, że każdy ciemny chleb jest pełnoziarnisty i dużo bardziej wartościowy od białego pieczywa. Okazuje się jednak, że tajemnica tkwi w składzie, a kolor można uzyskać, stosując odpowiednie barwniki.

Czytając etykietę, warto jeszcze zwrócić uwagę na to, ile znajduje się tam cukru i soli, ale i słodzików. Są to jedne z najgorszych dla organizmu składników, które, mimo że potrzebne, nie powinny być spożywane w zbyt dużych ilościach.

Polecamy również : dobry dietetyk warszawa

Komentarze

Popularne posty